PRELIMINÄR PRELIMINÄR PRELIMINÄR OK=mätbrev finns J= Väntar mätbrev N= StandardSRS >>>>>>>
Startgrupp 1 SRS 0.86-0.974 Starttider, se Seglingsföreskrifterna eller Tidsprogram
StartnrBåtnamnSegelnrSkeppareBesättnKlubbVHFBåttypLoaSRSCertSponsor
2Piano One Off5012ErixonEdbergWisby SSSE5525One off80.86OK
3Any Day57ArnrydBrandvoldVHSSSE9547Maxi 7780.867OK
4Poseye1SvenssonErikssonOXSSSD 5735Oneoff70.886OK
5Felicia9808LindbäckTorrbergGBKSE9437Linjett 32100.906OK
6Fleur des Neiges9963SagnerLangeVBS8sy4964OE 36 Crown110.923OK
7Team Mobline231LindforsKugelKSSSSF2100H-35100.927OK
8Merano607KarlssonOlanderWSSSSB8290Bavaria 33 Cr110.934OK
9Funny5BjörkWikströmÖtBKSE 9959Dehler 298.750.944OK
10Hambo31NyströmJättnerSBSsd9601FACIL 35110.944OK
11Ezmeralda9445SandhSandhSödertälje BKSE6912Wasa34100.951OK
12Anemona99SchrammHjorterLinjettförbundetSD3152Linjett 33100.957OK
13Alapocas40NordströmTBSSD6381Linjett 33100.958OK
14Cinzano59WesthWessmanStoclholms segelsällskapSA5716OE 36+110.961OKEj klart, återkommer
15Allwina123SparrwardtRickingTrBSsd4050Linjett 33100.962OK
16Traviata49BirgerssonGustafsonSSSvSE9378Avance 36110.969NBygg-Byrån
17Sea U73SundinBerenssonÖtBKSB 7522Linjett 35110.972N
18Serenity59KomorowskiAntilaNoSSSC3483Linjett33100.974OK
Startgrupp 2 SRS 0.975-1.006 Starttider, se Seglingsföreskrifterna eller Tidsprogram
StartnrBåtnamnSegelnrSkeppareBesättnKlubbVHFBåttypLoaSRSCertSponsor
19Umsepuffen1HagströmHagströmNyssSA3411Z3190.975OK
20Hammerscape47HammerslandKarjelKSSSSC2514Seascape 2780.978OK
21Horisont31LymanHardegårdStockholms SegelsällskapSE8010Wasa 30110.987OK
22Yolo6BellanderLundhSTÄBSC4836Elan 360110.988OK
23Vivre II30HagbergBengtssonGBKSE 6382Omega 36110.988OK
24Falken39SvenssonNetjeFBSSE8457X-99100.989OKTeam FalkenXRoxanne
25Aplicator Group772SjöströmJönssonStrömstads SSSD7703Pacer 2780.994OK
26InXtase31ÖbergThunbergESSSE8205X-99100.994OK
27Axile383AxlingBlombergTrosa BKSA 5588X-332110.996OK
30Nirvana8DjerfJacobssonWSS8 SY 9524Eloge 38120.997OK
31FALKEN126FalkHurtigh GrabeViggbyholms SSSD 5929Dehler 34DD100.999OKGimo Industricenter
32Lady X10731AlgvereLindellVSSSC5364X332101OK
33Inga G117LundbladNilssonNySSSA7174X-332101.001OK
34Doris110KindeborgHultgrenNySSSB5154Dehler34DD101.002OK
35Kometen5EngdahlBacklundKSSSSF3287Comet 31 S101.006OK
36Mithril1IsbyJadesköldGBKLSE8463One-Off101.006OK
37Vanadis441SvenssonIsakssonWSSSB5795X-99101.006N
Startgrupp 3 SRS 1.007-1.036 Starttider, se Seglingsföreskrifterna eller Tidsprogram
StartnrBåtnamnSegelnrSkeppareBesättnKlubbVHFBåttypLoaSRSCertSponsor
38FunnyToo70MathsonSvenssonTrosa BKSC3792Dehler 34 DD101.011OK
39Rabalder116EnbomRölvågTrosa BKSD2705Dehler34DD101.011OK
40Sherin6191GrananderGunnarsKvBS8SY2107Jeanneau 38111.011OK
41La Dolce Vita55LindstedtLindgrenKSSSSc8498Finngulf 33101.012OK
42ANNA80LindahlLöfgrenKSSSSC6143Dehler 34 dd101.016OK
43Grand Cru10755PerssonSuhrEkbkSb5936Jeanneau SunFast 37111.021OK
44Super Sonic2011SöderbergTollqvistSSSSD6709Dehler 35111.022OK
45Evelina11BernströmOlovssonWSSWSC9754Crown39121.023OK
46Joan451LangnerWallinBSSSD8986J/105111.031OK
47Mia-T529LindskogEnglundTrBSCS9295First 36.7111.032OK
48Embla17AskAskWSSS7SVQSwedeStar 370111.034OK
49AqWaNette31KarlssonKarlssonOXSSSC8306Linjett 37111.036OK
50Augusta18GranströmJussingBSSSB4829Linjett 37111.036OK
51Tibidabo22HörnfeldtOlofssonGålö BKSE4642Scanner 392121.036OKDematek AB
Startgrupp 4 SRS 1.037-1.049 Starttider, se Seglingsföreskrifterna eller Tidsprogram
StartnrBåtnamnSegelnrSkeppareBesättnKlubbVHFBåttypLoaSRSCertSponsor
52Tabasco53BäckstadiSundqvistEkolns SegelklubbSD9319Arcona 340101.039OK
55AURELIA37SvenssonSvenssonRSSSB7085Linjett 37111.039OKDelphi
56Agile114PerssonHymneliusVhSSSB2853Dehler 36111.04OK
57Morfin139KärrhageHumbleEkerö båtklubbSE8854Dehler 36 J/V111.04OK
58SolidSport158LundqvistCarlssonLÄBKSD4515Elan 37111.04OKSolidSport
59Merlin22SagulinGusteKSSSSB3902Linjett 37111.04OK
60Ricki-Ticki10775LindqwistSellermarkKarlslunds Marina7sy4011Bavaria38Match121.041OK
61Juninatt113EklundJohanssonNyssSE4341Dehler 38111.041OK
62Tiki Minos22KarlssonSkarpedSBSSE6267Arcona 340101.042OK
63Yoda178MårdénEdbergSSSvSF2950Dehler 38111.044OK
64KWANZA49EnglundBariusSSSv.SF3264First 35111.044OK
65High five15EngströmKvarnforsNSSSc4664swedestar 370111.046OK
66Seapilot1LewanderWibergKSSSSE4179Fareast 28101.049NSeapilot
67China Girl257RunströmBruggeVJSSC3255FAREAST 28R91.049N
Startgrupp 5 SRS 1.050-1.071 Starttider, se Seglingsföreskrifterna eller Tidsprogram
StartnrBåtnamnSegelnrSkeppareBesättnKlubbVHFBåttypLoaSRSCertSponsor
68Mathilda10778LindnerLindnerSSSvSB4072Bavaria 38 Match111.051OK
69Dehluxe14SjöströmNorrgårdTäBKSE2045Dehler 36JV111.051OK
70Cassis568Due PedersenOlofsonSBSSD2474Hanse 400121.053OKTeam Dsolution
72Valdemarsviks Sailing Team84FalkQvarnströmVskSD2392X-35111.054OK
73Emfi4165HällebergPetterssonSkurusundets båtsällskapSE2118X-119121.055OK
74EllvAnn126BillströmFallsjöWSSWSC9658Pronavia 38121.056OK
76Tutalör!83IonzonChristianKSSSSE8701Beneteau Figaro 2101.059OK
77Krut1GrönvallGrönvallKSSSSD2810A35111.062OK
78Just Go10635CaapRappestadNSSSF2622First 40.7 gr Köl121.064N
80Superlusen111BrodinBamforthSÄSSSD2424X 37111.064OK
81Groovie300DuboisBarkeliusSödertälje BSSE6401Sun Fast 3600111.066OK
82Dreamline One23LagerströmGustavssonOXSSSD 4000Linjett 40121.067OKwww.linjettcharter.se
83Rio166AxlingAxlingSÄSSSC7215X-35111.071N
Startgrupp 6 SRS 1.072-1.096 Starttider, se Seglingsföreskrifterna eller Tidsprogram
StartnrBåtnamnSegelnrSkeppareBesättnKlubbVHFBåttypLoaSRSCertSponsor
84Naomi1024HemmingssonHemmingssonOXSSSC5650First 40.7121.074OK
85Merliz557LjunggrenWillmKSSSSE2449Dufour 40 HR121.078OK
86Wet dreamZFIN-46WahlroosWesterlundWSFOG2474Farr 3091.081OK
87Anna26UtterströmFalkUmSSSE9395Arcona 380111.082OK
88Imperiet II22NordWestinKSSSSB 9463Arcona 380111.084OK
89Daisy94LiliequistAlkstedtWSS/WSSWSC7022Arcona 400121.085OK
90Black Pearl8Mildh SvenssonBusckKSSSSE3368Finn Flyer 36111.086OKBerotec AB
91Blue Café10927BergööHenrikssonWSSSE9430Finnflyer 36111.089OK
95Calluna42LjungLjungVästerhaninge BåtsällskapSF3083J120121.095OKNej
96White Knuckles6501SiljelöfSikell-LundinMBK8sy4148Prima 38121.096OK
Startgrupp 7 SRS 1.097-9.999 Starttider, se Seglingsföreskrifterna eller Tidsprogram
StartnrBåtnamnSegelnrSkeppareBesättnKlubbVHFBåttypLoaSRSCertSponsor
97My-X39BäckströmBäckströmSBSSE7967Imx-40121.106OK
98FoXy Lady4646BergkvistKaljoNSSSD 7591IMX-40121.108OK
99Spirit550BergkvistClaessonSS SvearnaSF 2261Grand Soleil 42Race131.119OK
100Styv6HultmanGrevaldOaxens Båt KlubbSE 4751Aspect 40121.126OKOtera
101Effect5TannergårdKarlssonKsssSD 8185Aspekt 40121.135OKEITECH
102EVOLET24ORRVIKOrrvikMARIEFREDS BKSE 9599DEHLER 42131.14OK
103Pingu56WidmarkLexellSandvikens SS8SY7095Arcona 430131.148OK
104ZELMA15ZellmanJanmarkVhSS8SY4049Arcona 430131.153OK
105True Heading38BergströmRylanderKSSSSC9849ARCONA 430131.158OKSeapilot
106XAR83RothJörnviFBKSBGNXP-44131.163OK
107Stora Blå3LindvallLindvallNSSSHATArcona460141.183OK
108PAC-MAN38HellbergDismoJBSSSE3231B&R 38121.186OK